Antoni Sturny – urodził się 8 stycznia 1900 r. w Gelsenkirchen (Westfalia) w rodzinie górniczej. Po powrocie do ojczyzny walczył w Powstaniu Wielkopolskim w okolicach Wrześni. W 1920 r. ukończył Seminarium Nauczycielskie w Rawiczu i objął posadę nauczyciela publicznej szkoły w Koźminie (1921-1923). Następnie jako nauczyciel mianowany pracował w szkole w Rakoniewicach (1923–1924). W 1923 r. wstąpił do Związku Nauczycielstwa Szkół Powszechnych.
W 1927 r. ukończył Wyższy Kurs Nauczycielski w Poznaniu w zakresie wychowania fizycznego oraz śpiewu. Równocześnie drogą konkursu uzyskał stanowisko kierownika pięcioklasowej publicznej szkoły powszechnej w Rostarzewie.
W latach 1930-1933 pełnił funkcję kierownika publicznej szkoły powszechnej w Wolsztynie, a także kierował wieczorową szkołą zawodową dokształcającą. Wskutek reformy jędrzejewiczowskiej powstało czteroklasowe gimnazjum i dwuklasowe liceum. Zostało ono przeniesione do gmachu po zlikwidowanym w 1934 r. Seminarium Nauczycielskim. Nastąpił podział szkoły powszechnej nr 1 i nr 2. Szkoła nr 1 została przeniesiona do gmachu po gimnazjum, a jej kierownikiem został Antoni Sturny, który pełnił swoją funkcję aż do wybuchu wojny.
Z jego inicjatywy powstały zespoły teatralne, śpiewacze, muzyczne i sportowe. Szczególną opieką otaczał harcerstwo. Dla dzieci z biednych rodzin organizował dożywianie, a także szkolne wycieczki i kolonie. Dzięki niemu utworzona została świetlica szkolna dla młodzieży i dorosłych. W roku 1938 zorganizował Uniwersytet Powszechny, w którym mieli odczyty nauczyciele miejscowego gimnazjum, szkoły rolniczej, urzędnicy i lekarze.
Antoni Sturny był prezesem powiatowego ZNP. Przy jego pomocy w powiecie i mieście powstały ogniwa Polskiego Związku Zachodniego w którym przez kilka lat pełnił funkcję sekretarza Zarządu Powiatowego. Był także zastępcą komendanta przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego na powiat wolsztyński.
W sierpniu 1939 r. jako oficer rezerwy został zmobilizowany do 57 pp w Poznaniu. W bitwie nad Bzurą dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w Oflagu II B w Arnswalde (Choszczno). Następnie osadzono go w więzieniu gestapo w Kościanie, a później przewieziono do Fortu VII w Poznaniu, gdzie został stracony.
26 stycznia 1960 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Wolsztynie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pamięci ofiar hitleryzmu, na pierwszym miejscu wymienione jest nazwisko Antoniego Sturnego.
21 października 1978 r. na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie umieszczono tablicę z popiersiem Antoniego Sturnego. Napis głosi: „Antoniemu Sturnemu kierownikowi Szkoły Podstawowej nr 1, pierwszemu prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP, zamordowanemu przez hitlerowców, w roku 50-lecia powstania ogniska ZNP w Wolsztynie - wdzięczni nauczyciele”.
31 stycznia 1980 r. Rada Narodowa Miasta i Gminy nazwała ulicę na nowym osiedlu, obok ul. Bohaterów Bielnika, jego imieniem, czcząc tym sposobem jego pamięć.
Źródło: