18 listopada br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyła się promocja książki Kacpra Mielcarka „Szczelina”. Powieść jest debiutem młodego mieszkańca naszego regionu, która gatunkowo mieści się w ramach fantasy i science-fiction. Na spotkanie do biblioteki przybyła młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie.
Kacper Mielcarek, student ostatniego roku farmacji, pochodzi z Wroniaw i ukończył wolsztyńskie Liceum Ogólnokształcące. Poza swoją bieżącą ścieżką zawodową zamierza poświęcić się pisarstwu. Już w czasie szkoły średniej interesował się literaturą, pisał opowiadania i brał udział w konkursach literackich. Jednakże dopiero podczas studiów zdecydował, że chce zająć się pisaniem na poważnie, a być może kiedyś utrzymywać się z niego. Owocem tej decyzji i wzmożonej pracy jest dobrze przyjęta pierwsza powieść „Szczelina”. Książka wielowątkowa, pełna akcji i zaskakująca. Jest w niej pełno treści, a także wątków filozoficznych dotyczących kondycji współczesnego człowieka, świata czy ścierania się sił dobra ze złem. Fabuła dotyczy podróży w czasie i przestrzeni, innych wymiarów czy walką „czyścicieli” z demonami z innego świata.
Książka jest przewrotna – bohaterowie w przebiegu fabuły okazują się kimś innym niż początkowo zakładaliśmy. Autor często bawi się z czytelnikiem, „puszczając do niego oko” poprzez formę książki, wypowiedzi bohaterów czy zmiany akcji. Wiele wątków jest niedokończonych, choć jak wynikło z rozmowy, nie było to zamierzone, a dotyczy raczej procesu powstawania książki. Młody pisarz nie wyklucza napisania drugiej części „Szczeliny”, ale obecnie pisze niezależną od niej powieść fantasy „Dziecko Sorg”.
Autor wybrał taki typ literatury, gdyż sam się nim interesuje i zaczytuje. Jak wspomniał dużo inspiracji do napisania tej książki dostarczyła mu twórczość Lovecrafta, Manga czy współczesna popkultura. Poza tym w science-fiction i fantasy czuje się dobrze, gdyż jest to gatunek bardzo elastyczny, do którego można wpleść wiele innych typów literatury i pisać tak jak fantazja podpowiada. Pisanie daje mu wolność, możliwość wyrażania siebie i rozwoju. Podczas spotkania padły pytania właśnie dotyczące wyborów młodych ludzi, jak mają podążać za swymi marzeniami i nie zniechęcać się negatywnymi komentarzami.