Od początku kwietnia trwa w całym kraju Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego podstawową formą jest samospis internetowy, a uzupełniającą spis prowadzony telefonicznie. Spis jest obowiązkowy, a niedopełnienie tego obowiązku skutkować może karą administracyjną. Zanim zaczniemy udzielać informacji o sobie, zapoznajmy się z zasadami spisu i zachowajmy czujność, aby nie paść ofiarą oszustów, których głównym celem jest wyłudzenie naszych danych.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 ma potrwać do 30 września br. Udział w nim jest obowiązkowy, a niedopełnienie tego obowiązku zgodnie z art. 57 Ustawy z dnia 29 czerwca 1995 o statystyce publicznej sankcjonowane jest grzywną. Jej wysokość może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych. Wiodąca forma spisu to samospis internetowy, polegający na wypełnieniu formularza dostępnego na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Metoda uzupełniająca zaś, to spis telefoniczny za pośrednictwem infolinii dostępnej pod numerem 22 279 99 99.
Realizując swój obywatelski obowiązek pamiętajmy jednak o zachowaniu ostrożności, aby nasze dane nie trafiły w niepowołane ręce. Oszuści mogą wykorzystywać bowiem wszelkie okazje, by zdobyć interesujące ich informacje np. dane osobowe, czy dane niezbędne do korzystania z bankowości elektronicznej.
Jakiego rodzaju pytań możemy się spodziewać?
Sprawdź pod tym linkiem: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/
Apelujemy o ostrożność i zachęcamy do zapoznania się z zasadami i pytaniami obowiązującymi podczas spisu. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakich pytań się spodziewać, a na jakie nie powinniśmy odpowiadać. Pytani na przykład o kwestie dotyczące numerów kont bankowych, danych do logowania, czy posiadanych kosztowności, powinniśmy od razu nabrać podejrzeń, co do uczciwości rozmówcy, bo takich pytań w formularzu spisowym nie ma. Wszelkie szczegółowe informacje o spisie można znaleźć na stronie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – Strona informacyjna o Narodowym Spisie Powszechnym 2021.
Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisane przez rachmistrzów telefonicznie.
Policjanci apelują do mieszkańców powiatu wolsztyńskiego, aby zanim zaczną udzielać informacji osobie kontaktującej się, jako rachmistrz, zachowali czujność i zweryfikowali, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje. Może to w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko stania się ofiarą oszustów, których głównym celem jest wyłudzenie naszych danych.
Jak zweryfikować, czy dzwoniący jest rachmistrzem?
Po pierwsze, rachmistrzowie w całym kraju kontaktować się będą za pośrednictwem tzw. „złotego numeru” 22 828 88 88 lub 22 279 99 99, który powinien wyświetlić się na naszych telefonach. Niezależnie od tego każdy, do kogo zadzwoni rachmistrz będzie mógł zweryfikować jego dane poprzez infolinię 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora). W tym celu należy zapisać imię i nazwisko rachmistrza oraz numer jego identyfikatora. Po połączeniu z infolinią, zgodnie z przekazywaną przez lektorkę instrukcją naciskamy klawisz „1”, aby wybrać „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”, a następnie wybieramy „2”, aby przejść do opcji „Weryfikacja tożsamości rachmistrza”. Po przekazaniu imienia i nazwiska rachmistrza oraz numeru jego identyfikatora pracownik urzędu statystycznego potwierdzi lub zaprzeczy, że nasz rozmówca jest tym, za kogo się podaje.
Czy rachmistrz może przyjść do mojego domu?
Rachmistrzowie rozpoczną swą pracę od 4 maja br. jednakże z uwagi na epidemię, wywiady bezpośrednie - do odwołania - nie będą realizowane. Do odwołania żaden rachmistrz nie odwiedzi nas w domu.