Spis rolny przeprowadzany jest w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. Spis obejmie zasięgiem równocześnie cały kraj.
Spisywane są gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą.
Spis Rolny realizowany jest jako badanie pełne, skierowane do gospodarstw rolnych, osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
Zakres, formę i tryb przeprowadzenia spisu, tryb prac związanych z przygotowaniem i opracowaniem wyników spisu reguluje Ustawa o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. przyjęta przez Prezydenta RP. Udział w spisie jest obowiązkowy. Brak udziału w spisie rolnym może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.
W spisie rolnym zadawane są pytania m.in. o powierzchnię gruntów i liczbę zwierząt gospodarskich, uprawy rolne i ogrodnicze. Zbierane są dane o liczbie ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, ale tylko tych związanych z prowadzoną produkcją rolniczą.
Spis Rolny nie dotyczy, nie są zadawane pytania z zakresu:
• majątek rolników - podmiotem spisu jest gospodarstwo rolne. Spis dotyczy składowych elementów gospodarstwa rolnego (procentową ilość, a nie ich wartość).
• zarobki rolników, czy wartości przychodów – w trakcie spisu zbierane są informacje o wkładzie pracy w gospodarstwo rolne przy prowadzeniu produkcji rolniczej oraz o fakcie prowadzenia w gospodarstwie również działalności pozarolniczej. Chodzi o przybliżone podanie, jaką część (w %) dochodów stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.
• sprzedawane przez gospodarstwa rolne produkty - tylko o to, czy gospodarstwo rolne w ogóle prowadzi sprzedaż produktów rolnych. Chodzi tylko o udzielenie odpowiedzi twierdzącej lub zaprzeczającej.
W ramach prac spisowych został rozesłany list od Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który osobiście zachęca wszystkich objętych obowiązkiem spisowym rolników do wzięcia udziału w tym najważniejszym badaniu rolniczym w Polsce. List zawiera najważniejsze instrukcje związane z organizacją spisu, w tym numer gospodarstwa rolnego (w lewym górnym rogu listu) – który służy odbiorcom do logowania do aplikacji spisowej.
Powszechny Spis Rolny przeprowadzany jest następującymi podstawowymi metodami:
• samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie GUS, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych
• samospis przez telefon - dzwoniąc na infolinię spisową
oraz metodami uzupełniającymi, realizowanymi przez rachmistrzów (począwszy od 1 października 2020 r.) tj.:
• wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego;
• wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza wyposażonego w przenośne urządzenie mobilne.
Na terenie gminy Wolsztyn pracować będzie 4 rachmistrzów.
Jeżeli z użytkownikiem gospodarstwa skontaktuje się rachmistrz spisowy, rolnik ma obowiązek udzielić rachmistrzowi odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.
Wszystkie dane osobowe i dane o gospodarstwie rolnym są prawnie chronione i objęte tajemnicą statystyczną. Administratorem danych osobowych jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.