23 czerwca 2020 r. w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie odbyło się spotkanie poświęcone gospodarce wodnej na terenie naszej gminy. W spotkaniu uczestniczyli dr hab. inż. Renata Tandyrak i dr inż. Michał Łopata z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wraz z doktorantem przygotowującym pracę na temat Jeziora Świętego w Obrze, dr Bogumił Nowak – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Anna Woćko – Dyrektor Zarządu Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim, Wanda Lisiewicz – Kierownik Nadzoru Wodnego w Wolsztynie oraz reprezentujący wolsztyński samorząd Wojciech Lis – Burmistrz Wolsztyna, Tomasz Spiralski – Zastępca Burmistrza Wolsztyna, Jakub Lorenc – Przewodniczący Komisji Budżetowej i Rozwoju Gminy, Maciej Ganowicz – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Wolsztynie, Jacek Schubert - Kierownik Działu Techniczno – Inwestycyjnego PGK, Justyna Mikołajewska – Naczelnik Wydziału Komunalnego i Ochrony Środowiska UM Wolsztyn, Damian Wita – Zastępca Naczelnika Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Obrotu Nieruchomościami UM Wolsztyn oraz Anna Tylińska i Dominika Hałuszczak z Wydziału Komunalnego i Ochrony Środowiska UM Wolsztyn.
- Spotkanie miało charakter roboczy i jego celem było uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących możliwości rozwoju i kształtowania gospodarki wodnej w Gminie Wolsztyn – mówi Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis.
Przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie omówili aktualnie wdrażaną technologię rekultywacji Jeziora Świętego w Obrze. Wiele pytań w tym temacie miał Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który po otrzymaniu wyjaśnień wyraził pozytywną opinię dla zaproponowanego rozwiązania rekultywacji.
Omówiono również uaktualnienie aglomeracji Wolsztyn-Siedlec, dotyczącej gospodarki ściekowej obu gmin. Poruszono temat utrzymania i eksploatacji rowu opaskowego dookoła Jeziora Berzyńskiego i infrastruktury towarzyszącej – przepompowni i jazu. Mówiono również o udziale Gminy Wolsztyn, jako właściciela części rowów melioracyjnych, w procedurze wydawania pozwoleń wodno-prawnych przez Wody Polskie, a także omówiono bieżącą konserwację rzeki Dojcy i kanałów Obry. Dyskutowano także o możliwościach prawnych Wód Polskich w zakresie kontroli właściwej gospodarki rybackiej na jeziorach.
W temacie oczyszczania wolsztyńskich jezior dr Bogumił Nowak zwrócił uwagę, że jeziora głębokie, takie jak Jezioro Święte, są jeziorami, które dają perspektywę pozytywnej rekultywacji, natomiast zbiorniki płytkie i przepływowe, takie jak jeziora Wolsztyńskie i Berzyńskie dają małe szanse lub zupełnie nie dają szans na skuteczną rekultywację.