29 kwietnia 2020 roku Rada Miejska w Wolsztynie przyjęła trzy uchwały dotyczące pomocy przedsiębiorcom, których dotknęły negatywne skutki epidemii COVID-19. Wolsztyńskie firmy mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości, przedłużenie terminu płatności rat podatku od nieruchomości oraz na umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny. Oczywiście warunkiem skorzystania z wsparcia jest zasadne wskazanie zaistnienia negatywnych skutków ekonomicznych z powodu wystąpienia koronawirusa.
Zwolnienie z podatku i przedłużenie terminu jego spłaty
Pierwsza z przyjętych uchwał dotyczy zwolnienia z podatku od nieruchomości tych przedsiębiorców, których działalność gospodarcza została ograniczona przepisami dotyczącymi ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii i których płynność finansowa, z powodu koronawirusa, uległą pogorszeniu o co najmniej 25%. Z podatku od nieruchomości zwolnione zostały grunty, budynki i budowle, które związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wniosek o zwolnienie może dotyczyć trzech miesięcy – kwietnia, maja i czerwca 2020 r.
Druga z uchwał, mówiąca o przedłużenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości, także dotyczy tych przedsiębiorców, których płynność finansowa, w związku z wystąpieniem koronawirusa, uległą pogorszeniu o co najmniej 25%. W tak uzasadnionych przypadkach, terminy płatności rat płatnych w maju i czerwcu zostały przedłużone do 30 września 2020 r.
Raty, umorzenie lub odroczenie czynszu
Trzecia z przyjętych uchwał dotyczyła umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny. Chodzi oczywiście o czynsze. Na podstawie tej uchwały przedsiębiorcy, których działalność została ograniczona przepisami w sprawie nakazów i zakazów wprowadzonych w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a więc których dotyczył zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, mogą wnioskować o umorzenie całości kwoty przysługującej gminie Wolsztyn lub jej jednostkom organizacyjnym z tytułu wynajmu, dzierżawy lub użytkowania nieruchomości. Przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległą pogorszeniu poprzez spadek obrotów o co najmniej 50% mogą wnioskować o umorzenie z tytułu czynszu w wysokości 50% jego wielkości, a ci, których płynność finansowa uległa pogorszeniu poprzez spadek obrotów o co najmniej 30% z kolei mogą ubiegać się o umorzenie należności z tytułu czynszu w wysokości 30%.
Obliczając wysokość spadku obrotów przedsiębiorcy zobowiązani są wskazać obroty z dwóch kolejnych kalendarzowych miesięcy, przypadających na okres od 1 stycznia 2020 r. do dnia złożenia wniosku o przyznanie ulgi i porównanie ich z obrotami za te same miesiące w roku poprzednim.
Wnioski o udzielenie ulg mogą być składane w terminie do 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii, lecz nie później niż do 30 listopada 2020 r.
Więcej na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Wolsztynie