13. emerytura a ulga rehabilitacyjna
Dla potrzeb ulgi rehabilitacyjnej, do dochodu osoby niepełnosprawnej nie wlicza się 13. emerytury.
Dopiero tak ustalony dochód nie może przekroczyć 13 200 zł za 2019 r.
Zgodnie z przepisami o 13. emeryturze [1] dla potrzeb ulgi rehabilitacyjnej nie wlicza się tego świadczenia do dochodu osoby niepełnosprawnej. Ma to znaczenie dla podatników mających na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, które w 2019 r. otrzymały 13. emeryturę.
Jak obliczyć dochód osoby niepełnosprawnej
Przy obliczaniu dochodu osoby niepełnosprawnej – dla ustalenia, czy pozostaje ona na utrzymaniu innej bliskiej osoby – nie bierze się pod uwagę zarówno 13. emerytury (zgodnie z przepisami o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r.), jak i innych dochodów:
- alimentów na rzecz dzieci [2]
- świadczenia uzupełniającego [3]
- zasiłku pielęgnacyjnego.
Dopiero tak ustalony dochód nie może przekroczyć 13 200 zł za 2019 r.
[1] art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. (Dz. U. poz. 743)
[2] o których mowa w art. 6 ust. 4 ustawy PIT
[3] o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 100a
PIT za 2019 r. będzie można złożyć od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r.
Podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na jeszcze łatwiejsze rozliczenie rocznego podatku.
Wprowadzona w ubiegłym roku usługa Twój e-PIT cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Skorzystało z niej niemal 9 mln osób. Usługa cały czas jest udoskonalana, a w tegorocznej kampanii rozliczeń PIT na podatników czeka szereg nowych udogodnień.
Nowe formularze
Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oprócz dostępnych w ubiegłym roku zeznań PIT-37 i PIT-38, będą mogły złożyć również PIT-28 i PIT-36. Będzie to dotyczyć tych, którzy rozliczają np. przychody z umów najmu czy dzierżawy. Zeznania PIT-36 będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu oraz z emerytur i rent z zagranicy.
Ulga dla dzieci i dla osób do 26. roku życia
Inną nowością w usłudze Twój e-PIT będzie automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 r.
Podobnie będzie z wprowadzoną w 2019 r. tzw. ulgą dla młodych (czyli dla osób do 26. roku życia), wpisywaną automatycznie na podstawie informacji z PIT-11.
Podgląd stanu zwrotu nadpłaty i mikrorachunek podatkowy
Na ułatwienia mogą też liczyć podatnicy, którzy w złożonych e-PIT będą mieć nadpłatę podatku (czyli wskazaną kwotę do zwrotu). W usłudze Twój e-PIT, która startuje 15 lutego, już od końca lutego będzie czekać na nich informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy.
Z kolei ci, którzy w swoim e-PIT będą mieć kwotę do zapłaty, będą mogli zapłacić podatek na obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). To jeden, stały, indywidualny rachunek podatnika, który służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego. Taki mikrorachunek będzie automatycznie wskazany osobom, które będą płacić online w usłudze Twój e-PIT.
Kiedy i gdzie można składać PIT za 2019 r.
Akcja składania PIT za 2019 r. rozpocznie się 15 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2020 r. Wyjątkiem jest PIT-28, który powinien być złożony do 2 marca.
Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT podatnicy – jak co roku – mogą skorzystać również z systemu e-Deklaracje i papierowych formularzy PIT, które są dostępne w każdym urzędzie skarbowym. Elektroniczne rozliczenie (e-Deklaracje lub Twój e-PIT) daje szybszy zwrot nadpłaty – w ciągu 45 dni od złożenia.
Usługa Twój e-PIT dostępna jest wyłącznie na podatki.gov.pl.
Twój e-PIT w każdą środę w Urzędzie Skarbowym w Wolsztynie
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie zaprasza wszystkich zainteresowanych do siedziby Urzędu Skarbowego w celu zaprezentowania automatycznie wypełnionych formularzy PIT w nowej usłudze Krajowej Administracji Skarbowej Twój e-PIT z możliwością ich wysłania.
W każdą środę do czasu zakończenia akcji PIT 2020, pracownicy Urzędu Skarbowego w Wolsztynie w godzinach od 8.00 do 14.00 będą udzielać informacji na temat możliwości składania deklaracji podatkowych za pośrednictwem Internetu w usłudze Twój e-PIT, która skierowana jest dla podatników nie prowadzących działalności gospodarczej a rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38, rozliczających przychody z umów najmu czy dzierżawy na formularzu PIT-28 oraz rozliczający przychody z najmu oraz emerytur i rent z zagranicy na formularzu PIT-36.
Osobom zainteresowanym udostępnione zostanie pomieszczenie ze stanowiskiem komputerowym, w którym pracownik Urzędu podpowie jak skorzystać z nowej usługi tj:
• jak zalogować się do systemu Twój e-PIT,
• jak sprawdzić utworzone automatycznie zeznanie i zaakceptować bez zmian,
• jak zmodyfikować zeznanie poprzez dopisanie lub usuwanie danych,
• jak odrzucić zeznanie w całości i rozliczyć się samodzielnie,
• oraz pomoże przesłać elektronicznie wypełnione zeznanie do właściwego urzędu skarbowego.
UWAGA!
Podatnicy, którzy chcą wysłać zeznanie za 2019 rok drogą elektroniczną, powinni posiadać:
1. Dokument tożsamości;
2. Informację na temat kwoty przychodu (ogółem) wykazanej w zeznaniu za rok poprzedni tj. w PIT za 2018 rok, kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców oraz kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty za 2018r.;
LUB
3. Dane logowania do profilu zaufanego.
Dla potwierdzenia prawidłowości wygenerowanych automatycznie danych w usłudze Twój e-PIT podatnicy mogą zabrać ze sobą informacje od płatników np. PIT-11, PIT-11A, PIT-8C, nr PESEL dzieci, informację o przychodzie z najmu i dzierżawy oraz informację o wysokości emerytury lub renty z zagranicy.
Natomiast osoby, które chcą skorzystać z ulg i odliczeń powinny posiadać dokumenty potwierdzające odliczenie.