W środę, 23 października br. odbyło się otwarcie wystawy podsumowującej „Sztuka Niepodległości”, na której można zobaczyć niewielki wycinek prac powstałych podczas warsztatów, dokumentację fotograficzną i filmową.
Projekt Sztuka Niepodległości realizowany jest w Wolsztynie od czerwca 2018 r. do listopada 2019 roku przez Fundację Sztuka dla Ludzi w partnerstwie z Liceum Ogólnokształcącym w Wolsztynie oraz współpracy z lokalnymi instytucjami, organizacjami: Szkołą Podstawową nr 1, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Biurem Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie.
Za sprawą niekonwencjonalnych i nowatorskich działań ukierunkowanych na propagowanie historii Polski, kultury, sztuki, tradycji oraz dóbr materialnych i niematerialnych zorganizowano spotkania historyczne i wyjazdy kulturalne dla mieszkańców Wolsztyna i okolic.
Projekt obejmował cykliczne warsztaty twórcze z ceramiki i grafiki warsztatowej. Pod okiem artystów młodzież oraz seniorzy byli twórczo i społecznie zaangażowani. Powstało wiele prac ceramicznych od naczyń po kafle. Jednym z ważniejszych elementów społecznych była realizacja kafli, tworzących wielkoformatowe mozaiki. I tak powstały 3 mozaiki, które zaistniały w otwartej przestrzeni publicznej Wolsztyna przy Liceum Ogólnokształcącym, ul. E. Przymuszały i ul. Krótkiej.
Uczestnicy pracowali również w różnych technikach graficznych wcześniej im nieznanych, tj. linorycie i akwaforcie. Są to klasyczne techniki artystyczne pozwalające wykonać wiele odbitek. Dzięki matrycom - linorytom powstały kalendarze oraz nadruki na torbach bawełnianych, które zostały rozdane uczestnikom oraz osobom przybyłym na wernisaż. Ten gest ma upamiętniać wydarzenie oraz promować twórczość mieszkańców Wolsztyna i okolic.
W przedsięwzięciu wzięło udział przeszło 90 osób, warsztaty odbywały się w małych 10 osobowych grupach. Łącznie zrealizowano ponad 90 twórczych spotkań, które przeprowadzili m.in. pasjonaci historii, czy rekonstruktorzy. Dodatkowo młodzież miała okazję pojechać na wycieczkę kulturalną do Poznania do Muzeum Narodowego, Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Wojskowości i Muzeum Powstania Wlkp. Tematyka zająć dotyczyła historii Polski, sztuki, tradycji, zwyczajów sprzed 100 laty, kiedy żyli i niejednokrotnie walczyli nasi przodkowie.
Podejmowane działania były symbolicznym uczczeniem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym także w kontekście Powstania Wielkopolskiego i lokalnej historii.
Ekspozycja będzie czynna do 31.12.2019 r. w Biurze Promocji i Turystyki w Wolsztynie przy ul. Doktora Kocha 12 a. Warto zajrzeć i podziwiać twórczość mieszkańców naszego regionu.
Wystawie towarzyszy katalog dokumentujący przedsięwzięcie, który można bezpłatne zabrać do domu.
Projekt został wybrany i dofinansowany w ramach ogólnopolskiego konkursu ofert na realizację ciekawych inicjatyw w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w 2018 r.