W dniu 25 czerwca 2019 roku podpisano umowę dot. realizacji zadania pod nazwą „Poprawa stanu infrastruktury dworcowej poprzez rewitalizację dworca kolejowego wraz z terenami przyległymi w Wolsztynie”.
Wybrany wykonawca robót budowlany to:
Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego DANA-BUD
inż. Stanisław Karcz
Karpicko, ul. Podgórna 19A,
64-200 Wolsztyn
Zamówienie obejmuje wykonanie dwóch zadań inwestycyjnych:
Zadanie nr 1 – wykonanie dworca tymczasowego w oparciu o program funkcjonalno – użytkowy;
Zadanie nr 2 – przebudowa i nadbudowa istniejącego budynku dworcowego wraz z rozbudową o zadaszenia, schody i rampy zewnętrzne, budowa budynku usługowego służącego obsłudze podróżnych (zewnętrzna toaleta i bagażownia), budowa wieży zegarowej oraz budowa sieci kanalizacji deszczowej i infrastruktury technicznej wraz z zagospodarowaniem terenu.
Wartość inwestycji wg zawartej umowy: 12 798 832,27 PLN (brutto).
Termin realizacji: do 15 października 2020 roku.
Przekazanie placu budowy nastapi do 5 lipca br.. W ramach realizowanej inwestycji powstanie zintegrowane centrum komunikacyjne czyli dworzec kolejowy i autobusowy z odpowiednim zapleczem takim jak poczekalnia, restauracja, kasy biletowe, toalety. Ponadto w obiekcie zlokalizowane zostanie kino społecznościowe na budowę, którego Gmina również pozyskała środki zewnętrzne.
Gmina Wolsztyn otrzyma finansowe wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 5.2.1 "Modernizacja regionalnego układu kolejowego oraz poprawa stanu infrastruktury dworcowej” ujętego w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 (WRPO 2014+).
Blisko 4,2 mln zł zostanie przeznaczone na projekt obejmujący budynek dworca kolejowego wraz z terenami przyległymi, którego nowy, wyższy standard poprawi znacznie warunki podróżowania, w tym umożliwi zmianę środka lokomocji z autobusu, roweru, czy samochodu prywatnego na zbiorową komunikację kolejową. Budynek dworca pełnić będzie również funkcje nierozerwalnie towarzyszące obsłudze ruchu podróżnych, takie jak punkt informacji dla podróżnych, poczekalnia, czy część gastronomiczna na potrzeby przede wszystkim podróżnych. Część budynku uzyska inne przeznaczenie i pełnić będzie funkcje biurowe i usługowe. W ramach projektu powstanie również budynek usługowy obsługujący podróżnych, w którym będą się mieścić m.in. toalety, bagażownia oraz wiata na rowery oraz zbudowane zostaną zadaszenia nad peronami.
Celem projektu jest poprawa warunków podróżowania komunikacją kolejową, a przez to zapewnienie mieszkańcom województwa możliwości i komfortu dojazdów do pracy, szkół, centrów kultury i usług społecznych.