Dnia 17 maja br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyła się promocja książki Zofii Mąkosy pt. „Winne miasto”. Pisarka urodziła się w Kargowej, a dzieciństwo spędziła w Chwalimiu. Zofia Mąkosa jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie, a ponadto miłośniczą książek. Spotkanie w bibliotece poprowadził Szymon Ptak, który również jest historykiem.
Powieść „Winne miasto„ jest częścią serii „Wendyjska winnica” i kontynuacją powieści „Cierpkie grona”, ukazującej losy Wendów – Słowian, zamieszkujących Chwalim, obecnie na styku Wielkopolski i Lubuskiego. Podobnie jak w pierwszej części warstwa historyczna i społeczna jest dopracowana. Akcja tej powieści dzieje się w pierwszych latach po II wojnie światowej w Zielonej Górze. Autorka bardzo sugestywnie ukazuje skomplikowane relacje narodowościowe przebywających tam Rosjan, Polaków i Niemców. Chaos powojenny, bezprawie i początki nowego systemu odciskają swoje piętno na wszystkie te grupy.
Pomysł na napisanie powieści zrodził się podczas rozmów z mężem Tadeuszem i pracy nad jego książką „Karszyn we wspomnieniach i źródłach historycznych”. Dla autorki temat pograniczna polsko-niemieckiego i prowincji, w której dzieje się „wielka historia” również był bardzo ciekawy. Ponadto pani Zofia chciała spełnić swoje marzenie i udowodnić samej sobie, że „zwykła wiejska nauczycielka” może pisać. Okazało się, że może i to jak! Po ciepłym przyjęciu „Cierpkich gron” autorka dała się przekonać do pracy nad trylogią.
Podczas promocji w bibliotece padło wiele pytań odnoszących się do mozolnej pracy autorki. Powieść „Winne miasto”, pod względem nastroju ma cięższy klimat niż pierwsza część, ponieważ historia, która jest przedstawiana, jest również trudna. Sytuacje tutaj opisane są jednakże tylko częściowo fikcyjne, gdyż autorka inspirowała się autentycznymi historiami i przygotowując się do pisania, zapoznała się z wieloma materiałami źródłowymi. Ponadto w „Cierpkich gronach” Chwalim został opisany jako raj, którego później mieszkańcy musieli opuścić. Tym bardziej widać różnicę w nastroju, kiedy ten „raj” wskutek winy został utracony.
Zofia Mąkosa opowiadała o przewrotności historii i podobieństwie losów ludzi wypędzonych ze swoich ziem – Wielkopolan, mieszkańców polskich Kresów i Niemców. Na podstawie opisanych w „Winnym mieście” historii przestrzegała przed pochopnym ocenianiem tamtych ludzkich zachowań. Argumentowała, że ludzie którzy przetrwali wojnę i dostosowywali się do ciężkich czasów powojennych, nie byli tacy sami jak my obecnie.
W bibliotece pisarka zdradziła, że planuje wydać trzeci tom „Wendyjskiej winnicy” jesienią przyszłego roku. Obiecała, że rozwinie i dokończy zawieszone wątki. Akcja przeniesie się w lata powojenne na tereny Niemiec. W związku z tym autorka opowiedziała o swojej obecnej pracy badawczej i problemach historycznych, z jakimi musi się mierzyć.